Konferencja odwołana.V Międzynarodowa Konferencja Socjolingwistyczna - zaproszenie

Termin: 18.06.2020 - 20.06.2020
Miejsce: Warszawa

Konferencja odwołana!

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej

Instytut Języka Polskiego

ZAPRASZA

na V Międzynarodową Konferencję Naukową

z cyklu Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym

Komisji Socjolingwistyki afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów

Społeczeństwo XXI wieku – zacieranie się granic, języków i kultur

(Warszawa, 18-20 czerwca 2020 r.)

 

Rozwój nowych technologii, otwarcie granic fizycznych, przeniesienie wielu zjawisk społecznych w przestrzeń wirtualną, w której wytyczenie granic jest utrudnione, czasem wręcz niemożliwe, procesy globalizacji kulturowej, stawiają przed społeczeństwami początku wieku XXI nowe wyzwania.

W związku z dynamiką zmian społecznych, zachodzących także w komunikacji społecznej, pojawia się potrzeba zdefiniowania nowych zjawisk i przedefiniowania starych pojęć. Należą do nich między innymi: pojęcie grupy społecznej określonej terytorialnie i społecznie (miasto, wieś), grupy komunikacyjnej (naród, etnikum), typów i hierarchii jednostek komunikacyjnych (języki narodowe, regionalne, dialekty, socjolekty, profesjolekty). W miejsce zjawisk o stosunkowo wyraźnych zakresach i cechach konstytutywnych, czasami administracyjnie skodyfikowanych (oficjalny narodowy standard językowy, system gatunków mowy, komunikacja oficjalna vs nieoficjalna etc.), w znacznie wyższym niż poprzednio stopniu zaczynają funkcjonować w przestrzeni społecznej zjawiska o rozmytych granicach i nieostrych kryteriach wyodrębniania (gatunki mowy mieszane, komunikacja nieoficjalna w sferze publicznej, regionalne substandardy języka narodowego). Dochodzi bowiem do zacierania się granic między kategoriami społeczno-komunikacyjnymi, procesy społeczno-komunikacyjne stają się nieostre, w komunikacji, zwłaszcza masowej, nasilają się szumy komunikacyjne.

Konferencja stanowić będzie próbę odpowiedzi na niektóre pytania związane z dynamiką zmian w komunikacji społecznej na początku XXI wieku. Proponujemy następujący, wyjściowy katalog problemów badawczych:

• redefinicja pojęć z zakresu jednostek społeczno-komunikacyjnych (miasto, wieś, region, społeczność lokalna);

• pojęcie granicy fizycznej a/i wirtualnej, zacieranie się granic językowych;

• metodologia badań współczesnych zmian komunikacyjnych, komplementarność metod badawczych;

• komunikacja polikodowa, semikomunikacja, korzystanie z kompetencji czynnej i biernej w kontaktach międzykulturowych, języki blisko spokrewnione i typologicznie bliskie, dwu- i wielojęzyczność w praktyce językowej;

• współczesne media, zmiany wzorców komunikacyjnych, nowe gatunki medialne, mieszane gatunki medialne;

• procesy przenikania się i mieszania stylów w komunikacji językowej, stylizacja językowa a mieszanie kodów;

• komunikacja oficjalna i nieoficjalna w świecie wirtualnym, zadania i narzędzia polityki językowej w warunkach komunikacji masowej.

 

TERMINY

Zgłoszenie referatów: do końca lutego 2020 r., przy użyciu formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-xSnMgS9UIACrEj40GslXTHHKXeNUIqYUGO7zooDktzBgQw/viewform

 

Potwierdzenie przyjęcia referatu oraz wstępny program konferencji: do końca marca 2020 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo odrzucenia zgłoszeń w uzasadnionych przypadkach.

 

OPŁATY

Opłata konferencyjna wynosi 80 EUR / 350 PLN i obejmuje: udział w konferencji, materiały konferencyjne, publikację w tomie pokonferencyjnym, przerwy kawowe, obiady, uroczystą kolację oraz wycieczkę. Koszty podróży oraz zakwaterowania uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Termin wniesienia opłaty: do 15 maja 2020 r.

 

PUBLIKACJA

Teksty referatów zostaną opublikowane w czasopiśmie „Slavia Meridionalis” https://ispan.waw.pl/journals/index.php/sm/index

Termin zgłaszania tekstów: do końca września 2020 r.

 

JĘZYKI

Językami konferencji są: wszystkie języki słowiańskie i język angielski.

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: socjolingwistyka2020@uw.edu.pl.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego

Przewodniczący Komitetu

prof. dr hab. Zbigniew Greń

 

Sekretarz Komitetu

dr Monika Kresa

 

 

Invitationformularz_PL, application_ENG

 

Data opublikowania: 10.02.2020
Osoba publikująca: Janusz Smulski