XV Międzynarodowy Kongres Slawistów, Mińsk 20–27.08.2013 r.

Termin: 20.08.2013 - 27.08.2013

W programie XV Międzynarodowego Kongresu Slawistów, który odbył się w dniach od 20 do 27 sierpnia 2013 r. w Mińsku, znalazł się również blok tematyczny zatytułowany Czynniki socjolingwistyczne a zmiany w językach słowiańskich na przełomie XX i XXI wieku, zgłoszony przez Komisję Socjolingwistyki afiliowaną przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów i zaakceptowany przez Prezydium MKS na posiedzeniu w Budziszynie w sierpniu 2011 roku.  Jego organizatorem była przewodnicząca Komisji prof. Halina Kurek.

W ramach bloku socjolingwistycznego 24 sierpnia 2013 roku referaty wygłosili: prof. Juliane Besters-Dilger (Uniwersytet we Freiburgu) – Конвергенция и дивергенция славянскихязыков. Влияние социолингвистических факторoв в прошломи современности, prof. Vladimir Patraš (Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy) – Sociolingvistické výskumy bezprostrednej komunikácie a dynamika pojmu ústnosť, dr Aleksandra Gjurkova (Uniwersytet Cyryla i Metodego w Skopju) – Contemporary changes in Macedonian from a sociolinguistic perspective, prof. Jewgienija Karpiłowska (Instytut Językoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie) – Сoціaльні чинники динaмики нopм в yкpaїнcькиї мoвi кiнця XX – пoчaткy XXI cт.: система та узус oraz prof. Halina Kurek (Uniwersytet Jagielloński) – Czynniki socjolingwistyczne a przemiany polszczyzny mówionej w ostatnim półwieczu. Referaty członków Komisji Socjolingwistyki przygotowane na XV Międzynarodowy Kongres Slawistów w Mińsku zostały opublikowane w tomie Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym (Kraków 2012).

Przygotowane wystąpienia ogniskowały się wokół stosunkowo jednorodnej i niezwykle ważnej problematyki dotyczącej czynników socjolingwistycznych i związanych z nimi zmian w językach słowiańskich na przełomie XX i XXI wieku. Przemiany języka mówionego miast i wsi zachodzące w ostatnim półwieczu we wszystkich krajach słowiańskich nie tylko bowiem wyznaczają kierunek jego rozwoju, lecz także wyraźnie wskazują na wagę czynników zewnętrznych, decydujących o kształcie współczesnych języków słowiańskich.

Analiza listy osób obecnych na naukowym spotkaniu zorganizowanym przez Komisję Socjolingwistyki, pokazała, że blok tematyczny cieszył się wielkim zainteresowaniem. Jego słuchaczami było bowiem ponad trzydziestu językoznawców z 15 krajów, w tym z: Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Finlandii, Francji, Japonii, Macedonii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz z Ukrainy. Bardzo długa i niezwykle ciekawa była także dyskusja nad wygłoszonymi referatami.

W Mińsku odbyło się też kolejne robocze spotkanie obecnych na Kongresie członków Komisji Socjolingwistyki, na którym dyskutowano o zamierzeniach i dalszych planach badawczych Komisji.

Podczas XV Kongresu Komisja Socjolingwistyki afiliowana przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów otrzymała też zgodę na kontynuowanie swej działalności przez najbliższe pięć lat, a na jej przewodniczącą ponownie  powołano prof. Halinę Kurek. 

 

Data opublikowania: 23.10.2015
Osoba publikująca: Janusz Smulski