VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Komisji Socjolingwistyki afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów

Termin: 08.09.2022 - 10.09.2022
Miejsce: Wilno

W dniach 8–10 września 2022 r. na Uniwersytecie Wileńskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Komisji Socjolingwistyki (KS) afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Było to szóste spotkanie z cyklu „Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym”, a jego temat przewodni stanowiły Pogranicza Słowiańszczyzny przełomu XX i XXI wieku. Język – społeczeństwo – kultura – tożsamość. Uczestniczyli w nim wszyscy pracownicy naszej Katedry. Podczas obrad plenarnych referaty wygłosiły: prof. dr hab. Halina Kurek, przewodnicząca KS (Społeczność polska „pograniczy wewnętrznych” na przełomie wieków XX i XXI. Przemiany kulturowo-tożsamościowe) oraz dr hab. Mirosława Sagan-Bielawa, prof. UJ, sekretarz KS (Świadomość językowa mieszkańców Górnego Śląska przesiedlonych z dawnych województw południowo-wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej). W sekcjach natomiast referaty zaprezentowali: dr hab. Anna Piechnik, prof. UJ (Pogranicza stylów oficjalnego i nieoficjalnego w komunikacji elektronicznej w języku polskim), dr hab. Agnieszka Sieradzka-Mruk, prof. UJ (Oficjalność i nieoficjalność w polskim współczesnym dyskursie religijnym na przykładzie nabożeństwa drogi krzyżowej), dr Ilona Kulak (Polski Spisz jako region pogranicza. Z perspektywy jego mieszkańców) oraz dr Tomasz Jelonek (Językowo-kulturowe pogranicza miast i wsi w dobie globalizacji i ich odzwierciedlenie w nazewnictwie). W programie konferencji znalazły się także: posiedzenie naukowe Komisji Socjolingwistyki, które poprowadziła prof. dr hab. Halina Kurek oraz warsztaty lingwistyki kulturowej.

Strona internetowa konferencji: https://www.journals.vu.lt/proceedings/issue/view/2140

Link do krótkiego filmu o konferencji: https://wilno.tvp.pl/62367255/konferencja-jezykoznawcza-w-centrum-polonistycznym-uniwersytetu-wilenskiego?fbclid=IwAR3_VNOodEpN-61PIS-jocBnYNvpZvohWkzhsSRXt_yN8lukUWFa7mS1Sq0

Data opublikowania: 12.09.2022